[Home]
- Recenze padů
- StepMania
- Czech DDR


Reporty z akcí
Fotky z akcí
- Videa

Dance Dance Revolution
DS 3DDX
- BeatMania
- DanceManiax
- DrumMania
- EZ2Dancer
- In The Groove
- In The Groove 2 PC
- Karaoke Revolution
- Keyboard Mania
- Para Para Paradise
- Percussion Master
- Pop'n Music
- Pump it Up
- Pump it Up Pro
- Technomotion

Songlists
Codes and unlocks
- S'Tsung
- Xsoft
- My Blog (Czech)
- My BEMANI Blog (English)
- UnlockedArcade

 

 

Reklama:

Dance Dance Revolution

Než začnu, chtěla bych říci, že tyto stránky, vznikli kvůli několika nejmenovaným lidem, které jsem potkala na Festivalu Fantazie (součástí akce byl Avalcon, což je kratší takže dále jen Avalcon. Snad to nikomu nebude vadit). Nejsem žádný expert v hraní DDR, ale posbírala jsem za dva měsíce (pár desítek hodin) hraní poměrně dost zkušeností a když jsem se na Avalconu objevila, mohla jsem si zjistit jak to se mnou doopravdy je. Doma (mám totiž takový 50% funkční pad) by mě asi ani ve snu nenapadlo hrát nějaké desetitlapky na heavy (ani sakuru - ? na osm), ale na Avalconu jsem to jen tak pro srandu zkusila. Když se mi pak vzápětí povedli na první pokus odtlapkat, tak jsem se nechala přesvědčit, že mi to jako jde. K čemu se chci dostat: Všechny rady na mých stránkách jsou z mé vlastní zkušenosti, ale nemusí to nutně být nejlepší způsob hraní. Protože jsem nepotkala někoho lepšího tak nemohu porovnávat, ale mě to funguje, jak někteří viděli.

Co všechno vás může potkat
Chaos

Už víte, že skladba může být chaotická, ale co to znamená šipky mimo rytmus? Když se vám skladbu povede uskákat, uvědomíte si, že šipky jsou v podstatě v souladu s "něčím". Pokud náhodou začnete hrát skladbu s chaosem, aniž byste si toho na grafu všimli, ve hře to zjistíte velmi snadno. Podívejte se na screenshot vedle. Co vidíte? Hodně barev, zní má odpověď. Normální doby (šipky podle BPM) jsou v tomto případě žluté. Ten zbytek je prostě mimo rytmus. Ale když posloucháte tuto skladbu, zjistíte, že co úder (na nějaký ten nástroj) to šipka. To je právě ten soulad s mým tzv. "něčím". Je dobré si to uvědomit, protože pokud se vám to povede a začnete vnímat to, podle čeho ty šipky jsou, zvládnete to. Zrovna u téhle skladby jsem si říkala, že to není možné, když jsem ji poprvé viděla (skladba je na 9 tlapiček na heavy a chaos=0,62). Když jsem ale zjistila, že ten chaos je "co zvuk toho něčeho to šipka", šlo to o mnohem lépe. Osobně soundtrack z Mortal Kombatu znám nazpamět a tuhle skladbu umím zahrát na klavír, takže mi nakonec "rytmus nerytmus" nedělal problémy. U téhle skladby byl problém Voltage (0,61). Těch šipek je tam přece jenom hodně, člověk si u toho moc neodpočine.

Voltage

K voltáži snad ani nemám co dodat. Voltage je prostě množství šipek ve skladbě. Pokud je jenom voltage na maximu (to jest 1), na každou "normální" dobu podle BPM bude šipka. Což říkáte si, to nevadí, to zvládnu. Ale ono se to dá ještě skvěle zkombinovat s tím chaosem. A to je pak vražedná kombinace. Když se to stane budete mít ve skladbě HOODNĚ šipek. Kdyby MK skladba byla bez chaosu, nalezli byste tam asi tak 300 šipek, ale s chaosem navíc jich je tam 615.
Klasickým příkladem skladby s vysokou voltaží je už několikrát zmiňovaná Sakura(?) - jednoduchá skladba oproti tomuto Mortal Kombatu.

Air

Rádi skáčete? Tak to se vám budou líbit skladby s airem. Na airu asi nic moc není. Jenom když je na obrazovce moc šipek, které se překrývají a vy musíte z té změti vyluštit, jestli se opravdu jedná o skok nebo dvě šipky za sebou. Malá ukázka hezkého trojskoku. Může býti i hůře.

Freeze

I tato jednoduše vypadající věc, může leckomu udělat ze hry peklo. V další skladbě z Mortal Kombat se to týká jen konce, ale přece jenom. Když jsem tyhle šipky viděla poprvé tak jsem se hrozně vyděsila. První reakce, která mi stihla bliknout v hlavě než jsem šlápla na první z holdů byla, že bych se asi měla ohnout a dohrát skladbu rukama. To se nakonec povedlo a pak jsem jen tiše nadávala na autora stepchartu (až zase tak tiše ne). U této skladby si to můj mozek stačil přebrat, ale u takového Vivida s BPM 336 jsem opravdu jen zůstala stát na jednom holdu a na zbytek šipek jsem se vybodla (failed po několika vteřinách).

Je zde ještě jedna nemilost, které se opravdu všichni na Avalconu zhrozili a poté ještě po zbytek skladby, co jsem si skákala nadávali. Tento jev je o hodně častější než ten předchozí (tak nevím, proč se s tím ještě nesetkali). Nachází se třeba v pomalé Zankoku na Tenshi no TEEZE nebo ve Suteki da Ne. Právě v těchto skladbách to člověk moc nečeká (nebo doufá, že ho něco takového nepotká). Prostě holdový skok, kde jedna šipka se drží a druhá noha obvyke musí šlápnout někam jinam, aby potvrdila jinou šipku (popř. více šipek).

Pokud si chcete zaskákat zahrajte si Witchdoctora na standard. Taková skákací oddychovka.

Půl doby

Tak toto jsou šipky, se kterýma se kdekdo na začátku pěkně potrápí (snad je už na dalším Avalconu budou zvládat). Taková jednoduchá skladba na naučení půl dob by mohla být Moonlight Shadow na standard nebo sedmnáctka (17?) na heavy na obrázku. Hodně lidí, když něco takového vidí poprvé začne zmatkovat a obvykle o hodně zrychlí. Zkuste se toho vyvarovat a nezrychlovat moc. Počkejte si v klidu na první půl dobu, na další a když se vám je povede potvrdit udržte nově nabrané tempo. Jak 17? a Moonlight Shadow jsou dosti pomalé skladby, tak nezrychlovat!

Šipky za sebou

Dovolím si sem přidat i tohle (viz prvních šest šipek na obrázku). Tohle byl od začátku mého počínání s DDR problém. Už jsem se naučila co s šesticí dvou šipek za sebou, ale třech nebo čtyř šipek za sebou? V tomto případě se jedná jen o dvojici tří šipek v poměrně pomalé písničce, ale když ony se tyto šipky nachází i ve skladbách s BPM jako je třeba 185. A to už je někdy problém (aspoň pro mě). Někteří lidé to vůbec nevnímají jako problém, např. P.J.Trewor.^_^

Pro ty, kterým to nepůjde jako mě, mám jen jednu radu. Na každou novou sérii šipek použijte jinou nohu. Kdybyste používali pořád tu stejnou, v rychlejších skladbách, mohla by vám upadnout.

Copak to je?

Dalším oříškem na Avalconu bylo něco v tomto smyslu (viz obrázek).
Tak, co s tím? Je to vcelku jednoduché, pokud fakt nevíte, co s tím představte si místo těch žlutých šipek freeze. Kdyby tam byl, tak na něm musíte stát a druhá noha si v klidu odšlape zbyléšipky (dolů, vpravo, nahoru, vpravo, dolů..). Jak jste asi pochopili (nebo nepochopili, protože se neumím vyjadřovat) chci vás na vést na to, že každá noha se stará o šipky stejné barvy. Platí zde pravidlo levá-pravá-levá. Teď už by vám to mělo jít. Pokud si tohle chcete natrénovat na mistra naučte se Art of War 2 na heavy. Nebo zkuste začátek skladby ze screenshotu - The Great Giana Sisters (na standard).

Pozastavení skladby/změna BPM

Zrychlení nebo zpomalení u skladeb, co dobře znáte vás asi z rovnováhy nerozhodí, ale totální zastavení už někdy může. Člověk je uprostřed pohybu a má v úmyslu skočit na další šipku a pak se diví, že skladba se rázem zastavila. Než se stačí vzpamatovat tak se skladba zase rozeběhne. Mám ráda změnu rychlosti v přiměrené míře jako třeba zrychlování v Supercalifragislisticexpialidocious, ale u Scars of Time už mi zrychlení dává docela zabrat i když vím kde přesně nastane (z 60BPM na 220BPM nebo tak něco). Je to dost brutální změna a vyjde přibližně nastejno jako z 240BPM na 340BPM, které také moc lidí nepotěší (zvláště když už si začali říkat, že 240 jim nedělá problémy^_^).

Datum poslední modifikace:
-00:00 29/11/2010