Reklama:
Pump It Up
Co to je? Pump it up (dále jen PIU) je další taneční hrou. Vznikla v roce 1999. Zemí půdovu je Korea a za vznik hry, můžeme děkovat firmě Andamiro. Princip této hry je stejně jednoduchý jako u všech ostatních tanečních her. Pump it up je tanečná hra, která se hraje na pět směrů (viz obrázek).
Korejské taneční hry neoplývají mnoha barvami a tak se dočkáte jen červených šipek (horní levá - UL a pravá šipka - UR), modrých šipek (dolní šipky - DR, DL) a žlutých (střed - center).
Ve všech Pump it up hrajete na arcade mode (3-4 skladby, immediate fail). V novějších verzích na vás čeká ještě Remix mode, Mission mode a Easy Mode. Easy mode je pro opravdové začátečníky. Obtížnosti skladeb jsou jedna až tři. Zahrát si můžete 3 skladby (můžete skladby nezvládnout). Nonstop Remix mode je místo, kde jsou do jedné přibližně dvou a půl minutové skladby zremixované určité skladby (třeba Banya Classical remix, Diva remix) nebo se jedná o plnou verzi jedné skladby. V tomto módu si na automatu zahrajete maximálně dva remixy. V Mission mode je hráč postaven před tři různé úkoly (např. dejte Turkey March na 2x na S). Zde se setkáte např. i s minama a šipkama měnící scrollovací rychlost.
V PIU existují ještě Battle módy. Combo Battle mode (Battle se zobrazí při hře dvou hráčů místo freestyle/nightmare) - kdo dá vyšší kombo vyhrává. Hybrid Battle mode - zde do hry vstupují tzv. items. Jedná se o modifikátory, které znepříjemňují hru.
Ovládání
Po vhození kreditu stoupněte na střed. Vyberte mód, který si přijete zahrát. Dostanete se tak do výběru skladeb (někdy se vám může ukázat How To Play, to můžete také odtlápnout středem). Červenými panely se přepíná mezi druhy skladeb. Jsou zde tři základní channely Banya (remixy klasické hudby + vlastní Banya tvorba), K-Pop (korejský pop) a pop (populární skladby ve zbytku světa).
Pokud budete hrát na starší verzi než PIU Zero tak po výběryu skladby (šlápnutím na střed) se vás to zeptá na jakou obtížnost chcete hrát. U novejších automatů se obtížnost vybírá levou horní šipkou. Obtížnosti jsou následující: Normal, Hard, Crazy, Nightmare, Freestyle. Každá z těchto obtížností je dále ohodnocena číslem. Obtížnosti jsou od 1 do 22. S tím, že obtížnosti od 1-20 jsou pro single. 20-23 jsou nejtěžší skladby na Nightmare. Můžete také narazit i na obtížnost označenou ??. To jsou většinou nejtěžší skladby na automatu Obtížnost potvrdíte středem a můžete hrát.
V PIU NX se od čísel opustilo. Jsou zde hvězdičky pro jednodušší skladby (1-7) a lebky pro těžké skladby (1-8).
Princip hry, hodnocení
Přímo ve hře vidíte nahoře obrazovky stacionární bílé šipky. Ze spodu se nahoru pohybují barevné šipky. Jakmile jedna taková barevná šipka překryje stacionární šipku, musíte na platformě šipku příslušnou šipku potvrdit. Vaše potvrzení se hodnotí "Perfectem" pokud jste přesní, hodnocením "Great" pokud jste o něco méně přesní. Dále pak hodnocením "Good", "Bad" a "Miss".
Po odehrání skladby se vám ukáže celkové hodnocení. Vidíte zde kolik Perfectů, Greatů, Goodů, Badů a Missů jste dali. Je zde ukázáno vaše maximální kombo a vaše skóre. Na pozadí výsledků se ukáže písmenkové ohodnocení vašeho hraní. S je nejlepší (hodně málo greatů a samé perfekty). Dále pak A, B, C, D, E a F (Failed). Za třikrát hodnocení A nebo S dostanete jako odměnu Bonus Stage.
V pump it up můžete hrát na obou dvou padech najednou. Dá se hrát na deset panelů - jedná se buď o Freestyle nebo Nightmare. Na starších automatech je však tento mód jen pod "Double". Na starších automatech se ještě můžete setkat s half-double (na krajní panely se nehraje).
Co vás může potkat?
První, co potřebujete je zorientovat se na platformě, abyste věděli kam šlapete. Když se naučíte šlapat na správné šipky, můžete se jako u dalších tanečních hrách začít zabývat dvěmi šipkami najednou (skoky) či vícemi šipkami za sebou (trochu vyšší voltage). Možností dvou šipek najednou je celkem dost a chce si je všechny odzkoušet. Chvíli to trvá než si člověk uvědomí jak se máte postavit. Na vyšší obtížnosti se ve hře setkáte i s vícemi šipkami najednou. V PIU se rychle za sí trojice šipek potvrzují chodidly. Když se jedná o tři šipky najednou a jedna z nich je freeze potvrzují se rukama.
Na těžší obtížnost se ve stepchartech Pump it Up objevují i jiné noty než čtvrťové. Najdete zde jak osminky tak šestnáctinky i jiné noty. Bohužel Korejci si moc na rozlišování těchto not nepotrpí. Šipky na obrazovce mají stále stejnou barvu, ale jsou mezi nimi jiné časové intervaly.
V PIU narazíte i na podlouhlé šipky (freezy). Na těchto šipkách musíte stát, aby jste je potvrdili. Freezy se dají tzv. chytat. To znamená, že je můžete potvrdit kdykoliv (když minete začatek). Tohle se silně doporučuje protože freeze se nepočítá jako jedna šipka, ale jako mnoho šipek za sebou. Minutí jednoho freezu může znamenat konec hry.
Později začnete rozeznávat různé notové variace. Je dobré si zjistit jak nejlépe tyto variace potvrzovat. (například když se objeví série šipek DL, UL, center, UR, DR - je nejlepší tuto variaci odšlapat tak, že jste otočení na jednu stranu a jdete pozpátku). V Pump it Up najdete i tak zvané crossovery. Těch je v PIU víc než v DDR. Všechny jdou přes střed. Je dobré se je naučit (tak že střídáte nohy jinak se můžete zamotat a v rychlejších skladbách nebo vyšší voltáži to nemusíte zvládat stylem "double step")
Důležité kódy
Kód na změnu rychlosti scrollování šipek je: UR, UL, UR, UL, Center
Kód pro zrušení všech modifikátorů: DL, DR, DL, DR, DL, DR
Co vyšlo stručně
PIU je původně taneční automat. Poslední verzí je v současné době PIU NX2. Hra se dále dostala na herní konzole a to na Playstation 2, Xbox a Playstation Portable. Dvě verze PIU vyšli oficiálně i pro počítač.
Avšak PIU se dá i zemulovat. Existují dva nejvíce používané emulátory Kick it up a StepMania (podpora PIU, theme, metriky).
Datum poslední modifikace:
-00:00 29/11/2010